EKSO’dan 5 Milyon TL’lik Yatırım

2009 Yılında, Antalya’da faaliyetine başlayan EKSO, 1500 m2 kapalı alanda üretimini gerçekleştirerek, çevreyi koruma bilinciyle çalışmalarını sürdürmektedir. Peynir altı suyu ve Süt tozu ürünlerine olan talebin artmasıyla beraber, EKSO için kapasite artışı zorunluluk haline gelmiş, ve bunun için çalışmalara başlanmıştır.

2012’nin son aylarında başlayan yatırımların sürmesi planlanmaktadır. Yatırım sonucunda 1.500m2 kapalı alandan 3.500m2 alana çıkarak 5 milyon TL’lik yatırım yapmayı hedefliyor.

Hali hazırda günde 25 ton toz üretme kapasitesine sahip olan EKSO, yatırım sonucu kapasitesini tam 3 katına çıkartabilecek.

Yatırım sonucu sadece kapasite artışı ile kalmayacak, aynı zamanda katma değeri yüksek başka ürünleri de portföyüne katarak ilerleyebilecek.

EKSO Ürün Portföyüne Yeni Bir Ürün Daha Ekledi

Antalya Organize Sanayi Bölgesinde, 2009 yılında faaliyete başlamış olan EKSO, Ekici Peynir’in üretimi sonucu açığa çıkan ve içerisinde bulunan laktik asit sebebiyle kısa sürede asitlenip çevreye oldukça zarar veren atıkların, ekonomiye tekrardan kazanılması amacıyla kurulmuştu.

EKSO çevre ve doğaya önem veren bir yaklaşımla üretim yapan, çevreyi ve toplum sağlığını korumayı kendisine ilke edinen bir işletmedir.

İlk yıllarında sadece Peyniraltı suyunu işleyerek toz haline getiren firma, bugün ürün portföyüne yeni bir ürün daha eklemiş oldu. Ekso artık Süt tozu üretimini de gerçekleştiriyor.

Şimdilik sadece Yağsız süt tozu üretimini gerçekleştiren Ekso, ilerleyen dönemlerde planladığı yatırımlarla çeşitliliğini arttırmayı hedeflemektedir.

Süt tozu havayla temas etmediği müddetçe aylarca bozulmadan saklanabilir. İçerisine su katarak kullanmak, hatta bebeklere bile vermek mümkündür.

Süt tozu, bisküvi, bebek maması ve çikolata yapımında, pasta ve hamur işlerinde, kahve kremalarında, hayvan mamalarında, işlenmiş et ürünlerinde, hazır çorbalarda, süt ve süt ürünlerinde kullanılan süt tozu, geniş kullanım alanları ile üretici ve tüketicilere uygulama kolaylığı sağlıyor.

EKSO Çalışmaları Hızlandırdı

Antalya Organize Sanayi Bölgesinde, 2009 yılında faaliyete başlamış olan EKSO, Ekici Peynir’in üretimi sonucu açığa çıkan ve içerisinde bulunan laktik asit sebebiyle kısa sürede asitlenip çevreye oldukça zarar veren atıkların, ekonomiye tekrardan kazanılması amacıyla kurulmuştu.

Şuan sadece Ekici Peynir’den çıkan atık peynir altı suyun doğaya yeniden kazandırılması için çalışan EKSO, bulunduğu bölgede yer alan başka işletmelerin peyniraltı suyunu değerlendirmek üzere çalışmalara başladı. Bugün, bölgesindeki diğer süt ve süt ürünleri üreten işletmelerle anlaşarak, doğaya attıkları peynir altı sularını, özel tanklar ile toparlıyor ve Organize Sanayi Bölgesinde bulunan işletmesinde üretim hattına dahil ediyor.

İlerleyen dönemlerde, kapasite artışı için çalışmalarına başlayacak olan EKSO, yatırım sonucu kapasitesini arttırarak, bölgedeki tüm üreticilerden peynir altı sularını toplayabilecek.

Hakkımızda

Antalya Organize Sanayi Bölgesinde, 2004 yılında temelleri atılmış olan Ekso Süt, yine aynı bölgede faaliyetini sürdüren Ekici Peynir’in kardeş kuruluşudur. Şirketin kurulma sebebi, Ekici Peynir’in üretimi sonucu açığa çıkan ve içeri..
..

İletişim

: Organize Sanayi Bölgesi 07190 ANTALYA – TÜRKİYE
: +90 242 258 13 96 (Pabx)
: +90 242 258 13 95
: info@eksosut.com
Web Tasarım